menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Адриан Николов: След 4-и клас явно уроците стават толкова сложни, че затрудняват и родителите – не могат да помагат

5 20
09.01.2025
  • Трябва задължителна матура по математика - пренебрегването на това знание се отразява зле на икономиката
  • Нужно е да се облекчат и учителите, за да могат да работят повече с отделните ученици
  • "Дупката" между училищата лидери и останалите драстично се увеличава след 7-и клас
  • С всяка година се увеличава разликата между учениците, които се справят и останалите
  • Неограниченият достъп до интернет и социални мрежи в училище няма как да се отразява добре върху вниманието и фокуса на учениците

Интересен анализ на Адриан Николов , който фокусира като ключов конкретен период в училищното образование - между 5-и и 7-и клас, излезе преди седмица.

Последните резултати за българските четвъртокласници в международното изследване TIMSS по математика и природни науки са сравними с тези на страните - образователни лидери.

Резултатите на 15-годишните у нас в изследването PISA обаче са със 78 точки по-ниски от средните за ОИСР по четене, с 63 точки по-ниски по математика и със 70 точки по-ниски по природни науки. “Нещо се случва в прогимназиалния етап между пети и седми клас, в резултат на което резултатите на българските ученици спадат далеч зад тези на европейските им връстници”, пише в анализа. Разговаряме по тази тема с Адриан Николов.

- Вашият анализ сравнява резултатите от TIMSS в 4-и клас за българските ученици, които са сравними с добрите образователни системи, и тестовете PISA, на които 15-годишните вече са значително по-неграмотни. Колко всъщност пада нивото на PISA спрямо TIMSS и каква картина ни показват двете изследвания?

- Трудно е да се направи директно сравнение – изследванията се правят от различни........

© 24 Часа