Проф. Милен Георгиев: Специфичен вид мед удължава с 30% живота в лабораторни тестове
На международна конференция след 2 месеца ще представим данни за природно вещество, което има слънцезащитни свойства и предпазва кожата от преждевременно стареене. Ще представим и прототип на човешки епидермис, върху който изпитваме природните вещества, казва в интервю за "24 часа" проф. д-р Милен Георгиев от Института по микробиология към БАН, председател на Българското фитохимично дружество и един от създателите на Центъра по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив.
Професорът е сред първите 2% в световната класация за цитиране на всички учени и научни дисциплини. Още за него вижте по-долу.
За шести пореден път през май в Банско ще се проведе Международна конференция за проучване и разработване на природни вещества за медицината и фармацията. Тя ще събере представители на медицинската, фармацевтичната и биотехнологичната индустрия от над 50 държави в Европа, Южна Америка, Азия и Африка. Форумът ще се съсредоточи върху ролята на природните вещества за провеждането на иновативни терапии и профилактика на болести и състояния като фотостареене на кожата, болести на централната нервна система, онкологични заболявания, затлъстяване. Фокус са и подобряването на имунитета, дълголетието и остаряването в добро здраве. Конференцията се организира по инициатива на Центъра по растителна системна биология и биотехнология и БАН.
- Проф. Георгиев, българското участие в предстоящата конференция логично ще е с акцент върху българската флора, какво ще съобщите на колегите си?
- Ще представим данни как някои продукти от региона на Балканите биха дали възможност за създаване на нови продукти за здраве и дълголетие. Говорим за продукти, защото няма как да се патентова природно вещество. Да речем, галантаминът - алкалоид, изолиран от листата и цвета на блатното кокиче, сам по себе си не може да бъде носител на патент, но той е в основата на създадения през миналия век в България лекарствен продукт, който подлежи на патентоване. Когато говорим за сложна смес или приложение в някаква конкретна посока, интелектуалните права могат и трябва да бъдат защитени. Напредъкът в модерната фармация в голяма степен се движи от патентната защита за определен период от време, в която компанията ексклузивно продава продукта. Конкретно в случая с нивалина, който е прилаган при двигателни неврологични заболявания, сега се проучва изключително активно за ефект в ранните етапи на болестта на Алцхаймер и други заболявания на централната нервна система. Като цяло в съвременната медицина има интерес към разширяване на сферите на приложение на известни вече лекарства. Както е и при GLP-1 агонистите, които бяха разработени в последните години за лечение на диабет тип 2, или така наречения захарен диабет, а вече се смятат за успешни при третиране на някои форми на затлъстяване.
- Нашите учени ще представят ли на форума разработки за дълголетието?
- Изследваме широк спектър от традиционни български продукти като например кисело мляко и различни видове мед.
На конференцията ще представим........
© 24 Часа
