menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Коментар на седмицата №3: Да даваме до 25 000 лв. за бебе!

9 1
24.03.2025

Публикуваме отново най-четените коментари през изминаващата седмица. Този е номер 3 с близо 29 560 прочитания.

Защото у нас демографията е червена лампа, а не голям успех

Ако мислиш за няколко месеца напред, балансирай бюджета.

Ако мислиш за няколко години напред, вкарай България в еврозоната и превъоръжи армията.

Ако мислиш за сто години напред, увеличи драстично раждаемостта.

(Моя интерпретация на китайска поговорка)

Защо се занимавам с тази тема?

През последните години съм чувал изненадващи твърдения от уважавани учени-демографи като:

- "Няма значение дали тук ще живеят 3 милиона или 9 милиона души."

- "Раждаемостта не е важна."

-"Не сме в демографска криза."

Като гледаме на графиката как населението ни бързо намалява, а в части на света се увеличава, наистина ли нямаме демографска криза? Не съм тесен експерт в тази област и бих искал да не пиша тази статия, но заради три неща не мога да замълча:

- Българската нация се топи бързо, без да сме във война, природно бедствие, пандемия или дори рецесия.

- Никой не изглежда загрижен за тази тема, поне по нищо не личи. Това включва управляващи, политически партии и дори учени. Това безразличие ме хвърля в недоумение и тревога.

- Демографи бодряшки коментират, че по един показател за плодовитост сме европейски шампиони. Това позволява на недалновидни политици (вкл. академици и възпитаници на известни университети) да твърдят, че сме първи по раждаемост и че няма нужда от никакви действия. Цитирам: "Мерките, които сме предприели в демографската политика, вече дават първите резултати". Според мен мерки не е имало, а резултатите си остават драматични.

Ето как би изглеждало това във футбола...

От футбол всички разбират, нали? Играта се мери с голове. Ако вкараме повече голове, печелим мача. Важни ли са други фактори като брой ъглови удари, свободни удари и дори дузпи? Да, може да се твърди, че колкото повече са всички те, толкова по-вероятно е да победим.

Обаче проверих статистиката за последния знаменит мач между "Реал - Мадрид" и "Барселона" на 12 януари 2025 г. "Реал" води в ъгловите с 9:5 и в ударите с 19:14. "Барса" даже получи 1 червен картон. Но... "Реал" загуби с 2:5! Така че кажете ни за головете, моля.

В метеорологията...

Може ли да опишем климата само с атмосферното налягане? Учени като проф. Рачев ще ни обяснят, че високото и ниското налягане имат голяма корелация с определени температури. Но ако не ни кажат дали утре ще бъде 0°С, 15°С, 30°С или 45°С, как да разберем дали да приготвим зимното палто или банския костюм? Освен хектопаскали, дайте и градуси, моля!

В географията...

На плаж се ходи на море, нали? Ако ви кажа, че Канада има 243 хил. км брегова линия, а България само 378 км, кой плаж ще ми препоръчате – Варна или Ванкувър? Да, Швейцария с 0 км бряг не става за морски плаж, а Гърция с 13,7 хил. км става – т.е. корелация има. Но е нужна много повече информация като географска ширина – пак става дума за градуси, макар различни.

... или в автомобилизма

Един автомобил има 150 конски сили, а друг 300. Кой да изберем? Въпросът не е ли безсмислен? Първият се оказва камион ЗиЛ-130, а вторият е електрическа спортна кола. Но на Ривиерата ли ще ходим, или в кариерата за чакъл?

Какво показват тези примери от други науки?

Че много от сложните процеси в природата не могат да се опишат с един показател. Особено ако този показател не е най-важният, а само един от многото, които са смислени само в ансамбъл.

Какво е "коефициент на плодовитост" в демографската наука?

Може да изглежда просто, но сигурно малко на брой тесни експерти разбират детайлите и знаят как се изчислява тази прогнозна стойност. Нито един от тези експерти обаче не е........

© 24 Часа