menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Коментар на седмицата №3: Няма лица на “престъпник” и “светец”, но може ли да четете мислите по 43 мускула

23 0
21.04.2024

Публикуваме отново най-четените коментари през изминаващата седмица. Този е номер 3 с близо 29 000 прочитания.

Лена Бориславова влезе в спорна зона, като прави тълкувания по начина, по който изглежда Живко Коцев

Най-големият престъпник да бе Живко Коцев, какъвто той не е, то му е изписано по лицето, не може висши прокурори да ходят да му искат оставката, каза в тв изява Лена Бориславова от ПП. Това бе преди седмица, когато партията още бранеше бившия главен секретар на МВР.

Битките около корупцията са едно, но юристката, специализирала в Харвард, може би неволно засегна една друга интересна тема - може ли по лицето на човек да съдиш за характера му, дали има престъпни наклонности, или е с чисти помисли.

През XVIII в. цяла една теория - френологията твърди, че формата на черепа е свързана с менталните способности. Тя е отречена по-късно като псевдонаука, при това свързана с расизма. Чезаре Ломброзо например в края на ХIX в. развива теория, че престъпните наклонности се наследяват _ следователно

има “родени престъпници” и те могат да бъдат идентифицирани по начина, по който изглеждат

Всъщност още древните гърци извеждали личностни характеристики от чертите на лицето, като ги сравнявали с тези на животните. Например за човек с извит нос се казвало, че прилича на ястреб и затова е свиреп. Дори по онова време този вид анализ не се е приемал много сериозно.

През XVIII в. швейцарският пастор Йохан Лаватер пише “Есета по физиогномика”. Според него “съвършените” черти на лицето предполагат съвършенство в съответните черти на характера, докато “несъвършените” черти на лицето предполагат недостатъци на характера.

В наше време сериозната наука не смее и да си помисли, че по лицето може да се определи характер. Съвсем друго нещо са изследванията, че

по моментните мимики - лицевите изражения, на човек може да се съди за намерения, настроения, подбуди

В книгата си “Проблясък” проницателният изследовател Малкълм Гладуел описва учените Томкинс, Екман и Фрийзен, създали таксономия на лицевите изражения. Те описали лицевите мускули - 43 на брой, и идентифицирали всяко отделно движение, което те могат да извършват - нарекли ги двигателни единици.

Седем години ги изучавали. Изследвайки всяка комбинация, Екман и Фрийзен идентифицирали около 3 хиляди, които като че ли носели смисъл, и съставили каталог на основния набор лицеви изражения на човешките........

© 24 Часа


Get it on Google Play