menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Асен Личев: За безплодни избори бяха похарчени 1,1 млрд., щяха да стигнат за мерки срещу засушаването

10 2
29.08.2024

Водата е обществено благо, а не стока! Между 56 до 58% от количествата изтичат, което е разхищение, казва ексминистърът на околната среда и водите

Още акценти:

  • Не сме подготвени за климатичните промени, защото не се инвестира в осведоменост и образование
  • Още през 2001 г. е било ясно, че се очертава тенденция на затопляне, а никой не обърна внимание на това

- Стотици населени места останаха без вода, хората започнаха да се изнервят и да блокират пътища в опит нещо да се промени. Защо се стигна дотук, г-н Личев?

- Заради лошото управление на водите. Неефективно се съхраняват, използват и разпределят. Това се дължи на остарели практики за напояване, течове във водопроводите и в напоителните системи.

Освен това няма политически решения, които дават устойчиво развитие на водния сектор в условията на изменение на климата. Например липса на инвестиционна политика за строителство на нова и поддръжка на съществуваща инфраструктура, която е от решаващо значение за непрекъснатото водоснабдяване на населението и ефективното напояване в България.

Лошото управление на водите е предопределено и нормативно. Законът за водите е едно правно чудовище, в което се размива всякаква отговорност по отношение на управлението и това сякаш е изгодно за ангажираните министерства по този въпрос.

Освен това никъде в българското законодателство не е регламентирано, че питейното водоснабдяване е услуга от обществен интерес, въпреки че европейските граждани искат от Европейската комисия да провъзгласи, че водата и санитарно-хигиенните условия са човешко право. Водата е обществено благо, а не стока.

- Предвид ситуацията обаче какъв би могъл да бъде изходът според вас?

- Да се осигури изпълнението на всички програми и стратегии, приети от Министерския съвет и Народното събрание, свързани с водоснабдяването и напояването в условията на засушаване.

А пари явно има в изобилие. Защото през 2020 г. по време на третото правителство на Бойко Борисов се създаде държавен ВиК холдинг с 1 млрд. лв. През 2017 г. същото правителство създаде Държавно предприятие за ремонт на язовири с 500 млн. Или общо 1,5 млрд. лв. бяха дадени без ни най-малка добавена стойност.

С тези пари щяха да се изпълнят всички мерки от приетата програма при засушаване от 2001 г. и днес водоснабдяването и напояването щяха да са почти независими от сушавия период в България.

Апропо, парите за........

© 24 Часа


Get it on Google Play