Даниел Стефанов: 1% сгрешен вот! Значи ни трябват кадърни преброители, а не партийни внушения
Но имаме абсолютно занулено доверие в изборния процес. Трябва елементарно съгласие между партиите да спрат да го рушат, казва политологът
Още акценти интервюто:
"Тъпченето на бюлетини" е грубо нарушение, съмнителни са и тези 79 машинни гласа за час
Партии не четат внимателно решението на КС, което самите те предизвикаха
Интересно как ще постъпят в Германия, където има сходна ситуация - обжалване от партия с 0,03% под чертата
Много партии смятаха през случая "Величие" да покажат нечестността на българските избори, но експертизата го опроверга
При 9-членен парламент и малък брой гласове тежат много
- Какво показа драмата с проверката на изборния резултат и какво е важно да разберем от решението на Конституционния съд, г-н Стефанов?
- Показа проблеми, които знаем от много отдавна. Но се видя, че най-често споменаваният проблем - качеството на броенето на вота и подозрението на някои партии, че техните гласове се крадат, е в много по-малък мащаб от очакваното.
Не може да не обърнем внимание на вече доказания случай на ballot stuffing - когато обикновено в края на изборния ден някой от СИК попълва голямо количество бюлетини, натъпква ги в урната и после вероятно се попълват данни в избирателния списък. Това е едно от най-грубите изборни нарушения. Доказано е в 3 секции с графологични експертизи. Този мащаб е сравнително малък.
Но наличието на нарушението в няколко секции показа, че много от ролите в изборния процес вероятно не функционират.
Говорим за представителите на различни партии в избирателните комисии, които би трябвало да се контролират един друг. Говорим за ролите на наблюдателите, които вероятно отсъстват в най-рисковите секции. Говорим за партийните застъпници, които също би трябвало да упражняват контрол именно в такъв тип секции.
Виждаме и изводи за качеството и начина на привличане на членове на СИК. Това не е ново, знаем го отдавна. Проблемът е, че няма съгласие по нито едно възможно решение.
- Как ще коментирате празните чували от 7 секции, в които би трябвало да има 780 бюлетини?
- Доказано е, че колкото повече време минава между изборния ден и вторичното броене, толкова по-голям е рискът чувалите да не са добре запечатани, а съмненията за външна намеса нарастват. При нас този период........
© 24 Часа
