menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Коментар на седмицата №1: Българинът изгори в “пирамиди” 10 млрд. евро от мързел, алчност и пропуски в училище

8 10
yesterday

Публикуваме отново най-четените коментари през изминаващата седмица. Този е номер 1 с над 38 000 прочитания

Сумата е нищо в сравнение с присвоеното от тези, които работят за държавата от нейно име, но защо човек би трябвало поне да се усъмни, преди да инвестира в "батерии под наем"

Пирамидите в незавършилия български преход ощетиха над 250 000 български граждани с над 10 млр. евро по сегашна стойност. Забележително и същевременно тъжно за България. За успокоение може да се каже, че това е нищо в сравнение с присвоеното от тези, които работят за държавата от нейно име.

Основните причини да може да се прилагат пирамидални структури са:

- Лековерност. Има и много интелигентни хора, които вярват на другите. Особено, ако казаното е придружено с убедително наукообразно обяснение.

- Вкус съм хазарта. Много хора не се задълбочават в анализите. В тях се задейства склонността към хазарта – ще спечеля ли. И хазартният тип тръпне в очакване, отделяйки коктейл от хормони, които радват мозъка му. Е, докато се загубят парите.

- Мързел – неполагане на усилия да се изследва въпроса, и да се попитат компетентни хора.

- Алчност. Когато желанието да спечелиш пари преобладава над здравия разум или честността. Това е и причината да не се излезе навреме, въпреки, че проблемите вече се виждат.

- Липса на знания било поради ниско образование или пропуск в образователната система.

Не е необходимо всички 5 причини да се налице. Достатъчна е комбинация от 2 – 4 причини. В редки случаи – и една.

Да започнем със схемата на BETL (Blue Electric Technology Limite). Изградено е минималното ниво на достоверност – компанията е регистрирана във Великобритания, а не примерно в Нигерия. Открива търговски офиси там, където има най-много потенциални клиенти – какъвто е случаят и с България. И човек си мисли: "Я гледай ти – британска фирма, даже има и офис в България. Сериозна работа!". Без да знаят, че регистрацията на фирма някъде по света в повечето случаи е също толкова лесно, колкото в България. Не по-малко просто е откриването на търговски офиси в разни държави.

Следва........

© 24 Часа


Get it on Google Play