Perl Harbor i rušenje rasističkih stereotipa
Sedmog decembra 1941. godine, ujutru po lokalnom vremenu avioni japanske Carske mornarice desetkovali su brodovlje i vazduhoplove u i oko Perl Harbura, luke na havajskom ostrvu Oahu, pri tom usmrtivši više od 2.300 pripadnika američke vojske i nešto civila.
To je bila vrlo složena i zahtevna operacija u kojoj je učešće uzelo čak šest nosača aviona i za koju su, osim velikih logističkih priprema i puno uvežbavanja, bile potrebne i tehničke inovacije.
Taj gromoviti udar na sedište američke Pacifičke flote je bio izuzetno uspešna operacija u kojoj su Japanci su izgubili samo nekoliko desetina ljudi: avijatičara i podmorničara – operacija koju, verovali su Amerikanci, oni nikako nisu trebali da budu sposobni da izvedu.
Naime, siloviti napad na havajsku „Bisernu luku“, koji je označio početak rata na Pacifiku i uvukao SAD u oružani sukob sa Silama osovine, je osim vojnog šoka, predstavljao i ogromno kulturološko iznenađenje za SAD i druge zapadne sile.
Ovo stoga što je njihova politička i vojna elita verovala u kvazi-naučnu rasističku teoriju hijararhije naroda, po kojoj su dalekoistočni narodi, pripadnici tzv. „žute rase“, intelektualno i fizički inferiorni u odnosu na belce.
To iskrivljeno shvatanje navodilo je stratege u Vašingtonu i Londonu, kao i komandante na terenu, da uprkos višegodišnjoj vojnoj ekspanziji Japana u Kini, pa i ubedljivoj pobedi u ratu sa Rusijom nekoliko decenija ranije, poveruju da Japanci nisu sposobni da ovladaju veštinama potrebnim za efikasno korišćenje savremenog oružja i sprovođenje složenih taktičkih i operativnih radnji.
Tokom 1940. i 1941. godine bilo je mnoštvo vojnih i političkih nagoveštaja da bi Zemlja izlazećeg sunca mogla da se upusti u otvoreni sukob sa zapadnim gospodarima Pacifika, pre svega da bi se oslobodila parališućeg bremena ekonomskih sankcija koje su joj bile uvedene zbog osvajačkog pohoda u Francuskoj Indokini i koje su pretile da je ostave bez strateških sirovina poput nafte i gvožđa.
Ipak, američki admirali, uvereni u nesposobnost japanskog ljudstva, su na svojim sastancima u više navrata donosili zaključak da se ona neće usuditi da ih napadne. Oni su bili i mišljenja da, čak i ako dođe do rata, japansku mornaricu mogu da bace na kolena za samo nekoliko dana ili nedelja.
Konkretni primeri takvog potcenjivačkog........
© Нови Стандард
visit website